داروها و قرصهای مناسب برای کاهش چربی خون

pills-1424077-640x480-533x400

چربيها مولكولهاي ضروري براي زندگي انسان هستند. كلسترول تركيب ضروري غشاء سلولي بوده و مادة اوليه استرول و تركيبات استروئيدي مي‌باشد كه در بدن ساخته مي‌شود. تري‌گليسريدها شكل اصلي ذخيرة سوخت بمنظور حمايت از توليد تركيبات داراي انرژي بالا در بدن مي‌باشند. عليرغم اثرات حياتي اين چربيها، افزايش غلظت آنها نقش مهمي در ايجاد بيماري قلبي و ساير بيماريها دارد.

اولین و بهترین راه برای کاهش یا رفع این مشکل، اصلاح رژیم غذایی و ورزش است که می تواند همراه با استفاده از داروی تجویز شده از سوی پزشک موثر باشد. در بيماراني كه به ميزان كافي به اصلاحات غذايي پاسخ نمي‌دهند، داروها مورد مصرف مي‌يابند. نکاتی در مورد برخی داروهای پر مصرف در چربی خون وجود دارد که می تواند به استفاده موثرتر از آنها کمک کند.

استاتین ها

استاتین ها شامل آتورواستاتین، لووستاتین، و سیمواستاتین (موجود در كشور) مؤثرترین ‏داروها در كاهش جزء ‏LDL‏ كلسترول بوده و اثرات اثبات شده ای در كاهش ابتلا به ‏حمله های قلبی و مغزی دارند و اثرات مفیدی برروی عروق دارند.

رزین اسید صفراوی

کبد شما از کلسترول برای ساخت اسیدهای صفراوی استفاده می کند؛ اسیدهای صفراوی مواد مورد نیاز برای هضم هستند. این داروها از طریق باند شدن به اسیدهای صفراوی، کلسترول را کاهش می دهند؛ چرا که کبد را مجبور به استفاده از مقادیر بیشتر کلسترول برای ساخت اسیدهای صفراوی بیشتر می کنند که نهایتاً سطح کلسترول را در خون کاهش می دهند. این دسته از داروها عبارتند از کلستیرامین، کلسولام و کلستیپل.

داروهای مهارکننده جذب کلسترول

این گروه جدیدتر داروهای مهار کننده جذب کلسترول، سبب جلوگیری از دریافت و جذب کلسترول در روده کوچک می‌شوند."ازتیمیب"اولین داروی شناخته شده در گروه مهار کننده های جذب کلسترول می‌باشد که می‌توان آنرا همراه با استاتین‌ها مصرف کرد. ازتیمیب اغلب برای افرادی تجویز می‌شود که دارای سطح کلسترول بالایی هستند ولی نمی‌توانند از استاتینها استفاده کنند. عوارض جانبی داروهای مهار کننده جذب کلسترول ممکن است شامل درد شکم، احساس خستگی یا واکنش‌های آلرژیک مانند ورم گلو باشد. درصورت بروز این عوارض بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

شما ممکن است دچار هیچ یک از عوارض جانبی داروهای مهار کننده جذب کلسترول نشوید و یا ممکن است عوارضی را تجربه کنید که در اینجا ذکر نشده است. اگر فکر می کنید دچار مشکلی شده‌اید که احتمال دارد عارضه جانبی داروهای مهار کننده جذب کلسترول باشد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اما دارو را پیش از مشورت با پزشک قطع نکنید. قطع ناگهانی مصرف دارو ممکن است سبب تشدید مشکل شود. از این داروها نباید در طول حاملگی استفاده شود (به جز داروهای تجمع‌دهنده صفراوی) چرا که هنوز آثار آنها بر روی جنین بطورکامل شناخته نشده است.

ترکیب استاتین و مهارکننده جذب کلسترول

داروی ترکیبی ازتیمایب سیمواستاتین(ویتورین) هم باعث کاهش جذب کلسترول غذایی درروده کوچک می شود و هم تولید کلسترول در کبد را کاهش می دهد.

نیاسین

نیاسین، تری گلیسرید را از طریق کاهش توانایی کبد در تولید LDL و VLDL کاهش می دهد. اگرچه تجویزهای متعددی وجود دارند ولیکن نیاسین به دلیل کمترین میزان عوارض جانبی ترجیح داده می شود. در استفاده از مکمل های غذایی حاوی نیاسین که بدون نسخه فروخته می شوند باید دقت نمایید که خیلی از موارد که استانداردهای لازم را ندارند، در کاهش تری گلیسرید خون موثر نیستند و ممکن است به  کبد نیز آسیب برسانند.

ترکیب نیاسین و استاتین

چنانچه پزشک شما توصیه به دریافت همزمان نیاسین و استاتین داشته باشد می توان از داروی ترکیبی "سیمکُر" و یا "ادویکُر" استفاده نمود که که در اینصورت تعداد قرص های مورد مصرف کاهش می یابد. البته تاکنون هیچ مطالعه ای نشان نداده است که داروهای ترکیبی بیش از دریافت نیاسین و استاتین به تنهایی کلسترول را کاهش می دهند.

مصرف بیشتر این داروها به خوبی تحمل می شوند ولیکن تاثیرگذاری هریک از آن ها درافراد مختلف متفاوت است. عوارض جانبی معمول عبارتند از درد عضلات، درد های شکمی،یبوست،تهوع واسهال.

اگر تحت درمان با داروهای کاهش کلسترول قرار گیرید، پزشک تان معمولا توصیه به تست های دوره ای عملکرد کبد خواهد کرد تا بتواند اثر درمانی دارو برکبد را مشاهده کند.

داروهای مُدر(ادرارآور)

یكی از شایع ترین گروه های مورد استفاده دارویی می ‏باشند‎.‎‏ این داروها از طریق كاهش حجم خون به واسطه خواص ادرار آوری منجر به ‏كاهش فشار خون می شوند. تنظیم میزان مصرف شده توسط پزشك كاملاً ضروری است. ‏چراكه مهمترین عارضه این داروها كاهش آب بدن (اصطلاحاً دهیدراتاسیون) ممكن ‏است در برخی افراد به ویژه سالمندان مشكل ساز شود. تكرر ادرار در اوایل شروع درمان ‏آزار دهنده است ولی به مرور زمان این عارضه كمتر می شود. به دلیل این عارضه بهتر ‏است این دارو قبل از خواب مصرف نشود. سرگیجه وضعیتی، تعریق و ضعف و بی حالی ‏از عوارض دیگر داروهای مُدر است و ممكن است ناشی از ایجاد كم آبی بدن باشد و در ‏صورت ایجاد باید به پزشك اطلاع داده شود. با توجه به تغییرات ایجاد شده در ‏الكترولیتهای خون ممكن است آزمایشات دوره ای لازم باشد. عارضه دیگر این داروها ‏ناتوانی جنسی در مردان می باشد. شایع ترین داروهای مُدر كه در كشور مورد استفاده می ‏باشند شامل هیدروكلرتیازید، تریامترن- اچ ،اسپیرینولاكتون و فوروزماید می باشند. ‏داروی فوروزماید خواص ادرار آوری قوی داشته و معمولاً در بیماران مبتلا به نارسایی ‏كلیه و نارسایی شدید قلب و موارد مقاوم فشار خون استفاده می شود. ‏

فیبرات ها

این داروها سبب مهار تولید ذراتی می‌شوند که ممکن است در تولید تری گلیسریدها استفاده گردند و همچنین سبب تحریک تولید آنزیمی می‌شوند که چربی‌ها را تجزیه می‌کند و باعث کاهش کلسترول خون مقدار کلسترول تری گلیسرید را به میزان ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش و کلسترول خوب (HDL) را به مقدار ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش می دهند و به طور معمول همراه با دیگر داروهای کاهش دهنده کلسترول خون تجویز می شوند. داروی فنوفیبرات و جمفیبروزیل، تری گلیسرید خون را با کاهش تولید کبدیVLDL ونیز تسریع برداشتتری گلیسرید  از خون کاهش می دهند. همان طور که گفته شدVLDL حاوی مقادیر زیادی تری گلیسرید.