دارو و قرص ضد چربی خون

prod3

چربی‌ها پس از آب و پروتئین سومین ماده تشکیل‌ دهنده بدن انسان هستند و مهم‌ترین منبع ذخیره انرژی در بدن محسوب می‌شوند.
شاید اصطلاح بهتر به جای چربی خون بالا، اختلال چربی خون باشد. چربی ها به ۲ گروه، کلسترول و تری گلیسرید تقسیم می شوند. کلسترول خود ۲ زیرگروه دارد که شامل HDL یا کلسترول خوب و LDL یا کلسترول بد است. اگر در فردی HDL پایین باشد، عامل خطر برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی محسوب می شود. پس اصطلاح چربی خون بالا درست نیست.
چربی خون بالا از عوامل اصلی حمله های قلبی و مغزی در جامعه صنعتی بوده و به ‏صورت خاموش و بی علامت در طول سالیان منجر به این عوارض وخیم می شود. بنابراین ‏تشخیص زود هنگام و درمان مناسب اهمیت ویژه ای دارد. در تمام موارد رژیم غذایی ‏سالم، كاهش وزن بدن، فعالیت ورزشی منظم و ترك مصرف سیگار بعنوان اولین قدم ‏توصیه می شود؛ با این حال در موارد مقاوم و همچنین در موارد شدید درمان دارویی لازم ‏است. مضرترین جزء چربی خون نوعی از كلسترول آسیب رسان است كه در آزمایشگاه ‏بعنوان ‏LDL‏ گزارش می شود و هدف اصلی درمان، كاهش این جزء و افزایش جزء مفید ‏كلسترول یعنی ‏HDL‏ می باشد. گاهاً جزء تری گلیسیرید چربی خون بسیار افزایش یافته ‏است كه درمان را الزامی می سازد. ‏
اگر پزشک شما تصمیم گرفته است که برای شما داروهای کاهش دهنده کلسترول خون را تجویز نماید علت آن این است که شما در معرض خطربالای ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی قرار دارید. اغلب درمان کاهش دهنده کلسترول خون شامل رعایت رژیم غذایی کلسترول بالا و دارودرمانی است. اکثر بیماری های قلبی عروقی و بسیاری از سکته ها ی مغزی به دلیل تجمع و رسوب چربی، کلسترول و سایر مواد (که پلاک نامیده می شود) در دیواره داخلی سرخرگها، ایجاد می شوند. سرخرگها دچار گرفتگی و بنابراین تنگی شده و جریان خون کاهش می یابد.

داروهای کاهنده چربی خون

از جمله داروهای ضد چربی خون عباتند از:

مهارکننده های آنزیم HMG-COA ردوکتاز (استاتین ها)

داروی نیکوتینیک اسید (نیاسین) نوعی ویتامین B است که تولید کبدی برخی اجزای کلسترول بد (LDL) را کاهش می‌دهد. همچنین داروی نیکوتینیک اسید (نیاسین) می‌تواند سطح تری گلیسرید بالا را کاهش داده و سطح کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهد. اگر نیکوتینیک اسید (نیاسین) برای بیمار تجویز می‌شود، ابتدا باید با دوز پایین آغاز شود و سپس مصرف آن افرایش یابد. گرگرفتگی را می‌توان با مصرف آسپرین،۳۰ دقیقه پیش از مصرف نیکوتینیک اسید (نیاسین) کاهش داد. الکل نباید با فاصله کمتر از ۲ ساعت پس از مصرف دارو استفاده شود، چرا که احتمال گرگرفتگی افزایش می‌یابد. حملات گرگرفتگی را می‌توان با مصرف آسپرین جویدنی بالغین یا شربت بروفن (بروفن مانند آسپرین یک داروی ضدالتهابی غیرکورتونی است) درمان نمود.
گروهی از داروها هستند که سبب تحریک بدن جهت تغییر شکل کلسترول و دفع آن از بدن می شوند . اثر عمده آنها کاهش کلسترول LDL است .
نام برخی از داروهای این گروه شامل لووستاتین، پراواستاتین، سیمواستاتین، فلوواستاتین و آتورواستاتین است .
عوارض جانبی احتمالی شامل یبوست ، درد یا گرفتگی معده و گازشکم هستند . برخی ازبیماران دچار درد عضلانی ، ضعف یا ادرار قهوه ای می شوند .
عارضه نادر ولی مهم استاتین ها عوارض كبدی و گاهاً عضلانی ‏است. آزمایشات دوره ای خون و توجه به علائمی نظیر ضعف، زردی و شلی عضلانی از ‏پیشگیری از این عوارض كمك كننده است.

مهارکننده های جذب کلسترول

یک داروی چربی خون است . روده کوچک کلسترول غذای مصرفی را جذب کرده و آن را به درون جریان خون رها می کند . داروی ازتیماید از طریق مهار جذب کلسترول غذایی کمک به کاهش کلسترول خون می کند . این دارو می تواند همراه با داروهای استاتین استفاده شود.
ترکیب استاتین و مهارکننده جذب کلسترول
داروی ترکیبی ازتیماید-سیمواستاتین(ویترین)هم باعث کاهش جذب کلسترول غذایی در روده کوچک می شود وهم تولید کلسترول در کبد را کاهش می دهد.

اسیدنیکوتینیک یا نیاسین

یک نوع ویتامین B است و به عنوان قرص ضد چربی خون مورد استفاده قرار می گیرد. قرص چربی خون را تنها با تجویز پزشک مصرف کنید. این دارو سبب کاهش کلسترول کل ، کلسترول LDL (بد) و تری گلیسرید می شود . این دارو هم چنین سطح کلسترول HDL (خوب ) را افزایش می دهد . را از طریق کاهش توانایی کبد در تولیدLDL و , VLDL کاهش می دهد . اگرچه تجویزهای متعددی وجود دارند ولیکن نیاسین به دلیل کمترین میزان عوارض جانبی ترجیح داده می شود . در استفاده از مکملهای غذایی حاوی نیاسین که بدون نسخه فروخته می شوند باید دقت نمایید که خیلی اتز موارد که استانداردهای لازم را ندارند، در کاهش تری گلیسرید خون موثر نیستند و ممکن است به کبد نیز آسیب برسانند .
این دارو از طریق کاهش توانایی کبد در تولیدLDL و , VLDL کاهش می دهد . اگرچه تجویزهای متعددی وجود دارند ولیکن نیاسین به دلیل کمترین میزان عوارض جانبی ترجیح داده می شود . در استفاده از مکملهای غذایی حاوی نیاسین که بدون نسخه فروخته می شوند باید دقت نمایید که خیلی اتز موارد که استانداردهای لازم را ندارند، در کاهش تری گلیسرید خون موثر نیستند و ممکن است به کبد نیز آسیب برسانند.
این دارو می تواند سبب بروز خارش و گرگرفتگی شود . همچنین ممکن است سبب ایجاد مشکلات گوارشی و سایر عوارض جانبی شود که پزشک برای شما شرح می دهد .

ترکیب نیاسین و استاتین

چنانچه پزشک شما توصیه به دریافت همزمان نیاسین و استاتین داشته باشد می توان از داروی ترکیبی سیمکر و یا ادویکر استفاده نمود که که در این صورت تعداد قرص های مورد مصرف کاهش می یابد . البته تاکنون هیچ مطالعه ای نشان نداده است که داروهای ترکیبی بیش از دریافت نیاسین و استاتین به تنهایی کلسترول را کاهش می دهند .

فیبرات ها

این داروهای کاهش کلسترول خون مقدار کلسترول تری گلیسرید را به میزان ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش و کلسترول خوب (HDL) را به مقدار ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش می دهند و به طور معمول همراه با دیگر داروهای کاهش دهنده کلسترول خون تجویز می شوند. داروهای فیبرات شامل فنوفیبرات (Tricor;Fenofibrate) و جمفیبروزیل (Lopid; Gemfibrozil) هستند. معمولاً داروی جمفیبروزیل برای کاهش کلسترول خون ، ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه و شام خورده می شود و عوارض آن نادر است. عوارض این اروی کاهش کلسترول خون عبارتند از تهوع، نفخ، گیجی، درد معده و سردرد. فیبرات ها ممکن است احتمال ایجاد سنگ های صفراوی را افزایش دهند.
فیبریک اسیدها می توانند سبب افزایش برخی داروهای رقیق کننده خون شوند . این امر باید بدقت پایش گردد.

رزین های اسید صفراوی

بدن از کلسترول جهت تولید صفرا استفاده می‌کند که یک ماده اسیدی موثر در هضم غذا می‌باشد. تجمع‌دهنده‌های اسیدهای صفراوی از لحاظ شیمیایی در روده به صفرا متصل می‌شوند و از جذب مجدد صفرا جلوگیری می‌کنند. بدین طریق صفرا توسط مدفوع از بدن دفع می‌شود. کبد به این امر پاسخ جبرانی می‌دهد چرا که به عنوان سنگ بنای تولید صفرا، نیاز به کلسترول دارد. در نتیجه بدنبال مصرف بیشتر کلسترول توسط کبد، کلسترول کمتری وارد خون می‌شود. بنابراین این داروها جهت دفع کلسترول به بدن شما کمک می کنند . نام برخی از این داروها شامل کلستیرامین ، کلستیپول و کلسولام است.
این دو دارو به طور معمول مقدار کلسترول خون را تا حد ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می دهند. کوئستران نوعی رزین کلسترامین است که به اسیدهای صفراوی دستگاه گوارش متصل می شود و کلسترول خون را همراه با مدفوع از بدن خارج می کند. اسیدهای صفراوی از کلسترول خون سامی شوند و به طور معمول به داخل گردش خون بر می گردند و دوباره به وسیله کبد به جریان در می آیند. وقتی اسیدهای صفراوی از بدن خارج می شوند، کبد باید برای ساختن اسیدهای صفراوی جدید، از کلسترول خارج از خون استفاده کند و در نتیجه مقدار کلسترول خون کاهش می یابد. کوئسرتان ممکن است در هضم و جذب طبیعی چربی خون هم دخالت کند.
این دارو ها اغلب به شکل پودر هستند که شما آنرا با آب یا آب میوه مخلوط می کنید . این داروها در دستگاه گوارش جذب نمی شوند ودر آنجا به کلسترول متصل می شوند.
عوارض جانبی ممکن است شامل یبوست، نفخ، تهوع و گاز شکم باشند . جهت کاهش این عوارض، فیبر غذایی و مایعات بیشتری استفاده کنید.