عوارض بالا بودن تری گلیسیرید خون

5556881_s_Overweight-man-holding-a-cheeseburger

افزایش وزن و افزایش دور کمر نیز می تواند با افزایش مقادیر تری گلیسیرید همراه باشد. حال چرا در سالهای اخیر افزایش تری گلیسرید خون اهمیت بیشتری یافته است. در ادامه برخی از عارضه های ناشی از تری گلیسیرید بالا را مرور خواهیم کرد.

عوارض

عوارض و پیامدهای ناشی از افزایش تری گلیسرید عبارتند از:
اگر تري گليسيريد بالا باشد معمولاً ديده مي‌شود كه كلسترول خون هم پايين است و يا كلسترول بد شخص هم بالاست.
بالا بودن تري گليسيريد خودش به تنهايي ريسك فاكتور مهمي است.
به تازگي نشان داده شده كه چاقي خودش هم به تنهايي يك ريسك فاكتور مجزا است. يعني اگر همراه با بالا بودن تري گليسيريد هم نباشد مي‌تواند ريسك فاكتور باشد.

 • انرژی که از طریق غذا وارد بدن شده فورا توسط بافت‌ها مورد مصرف قرار نمی‌گیرد ، به تری گلیسرید تبدیل شده و به سلول‌های چربی منتقل می‌گردد تا ذخیره شود.
  هورمون‌ها رها شدن تری گلیسریدها را از بافت چربی تنظیم می‌کنند لذا بین وعده‌های غذایی انرژی مورد نیاز بدن تامین می‌شود. مطالعات مختلف نشان داده‌اند تری گلیسرید بالا به شدت خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد حتی زمانی که هیچ ریسک فاکتور دیگری وجود نداشته باشد.
  هنگامی که تری گلیسریدها به پروتئین‌های حامل متصل می‌شوند، لیپوپروتئین‌ها به وجود می‌آیند و ممکن است اضافات چربی در عروق کرونر باقی بماند. در اشخاصي كه غلظت تريگليسيريد آنها بالاست و در عين حال ناهنجاريهاي كلسترول هم دارند (پايين بودن بيش از حد كلسترول خوب 2HDL- و يا بالا بودن بيش از حد كلسترول بد LDLچنين اشخاصي با خطر سكته قلبي زودرس و تصلب شرائين زودرس رو به رو هستند.
  تحقيقات جديد نشان داده‌اند كه بالا بودن بيش از حد تري گليسيريد مي‌تواند علامت خطري باشد مبني بر اينكه فرد به زودي دچار تصلب شرائين و گرفتگي رگهايي كه خون را به قلب مي‌رسانند) خواهند شد. هنگامی که تری گلیسریدها به پروتئین‌های حامل متصل می‌شوند، لیپوپروتئین‌ها به وجود می‌آیند و ممکن است اضافات چربی در عروق کرونر(عروق خون رساننده به عضله قلب) باقی بمانند. مطالعات مختلف نشان داده‌اند افزایش تری گلیسرید خطر بیماری قلبی را به شدت افزایش میدهد حتی زمانی که هیچ ریسک فاکتور(عامل خطر)دیگری وجودنداشته باشد. كلسترول و تري گليسيريد هر دو منجر به مسدود شدن عروق خوني مي‌شوند.
  وقتی تری گلیسرید به ۲۰۰ می‌رسد بیماری قلبی در میان زنان شایع‌تر از مردان است. بنابراین بالا بودن تری گلیسیرید در زنان به خصوص زنان میانسال بیشتر از مردان پیش بینی‌کننده احتمال بروز بیماری قلبی است.
  سكته زودرس يعني قبل از 55 سالگي براي آقايان و قبل از 65 سالگي براي خانم‌ها در اثر افزایش میزان تریگلیسرید ایجاد می شود.
  براي كساني كه سيگاري نيستند اين اعداد عبارت است از 60 سالگي براي آقايان و 70 سالگي براي خانم‌ها.
  اگر تري گليسيريد بالا باشد معمولاً ديده مي‌شود كه كلسترول خون هم پايين است و يا كلسترول بد شخص هم بالاست.
  بالا بودن تري گليسيريد خودش به تنهايي ريسك فاكتور مهمي است.
  به تازگي نشان داده شده كه چاقي خودش هم به تنهايي يك ريسك فاكتور مجزا است. يعني اگر همراه با بالا بودن تري گليسيريد هم نباشد مي‌تواند ريسك فاكتور باشد.
 • بیماران دیابتی نیز مستعد تری گلیسرید بالا هستند بنابراین باید به دقت آن را تحت کنترل داشته باشند. مقادیر بالای تری گلیسیرید یکی از علایم ابتلا به مقاومت به انسولین است. بدین معنا که بدن شما نمی تواند از انسولین استفاده کند ( هورمونی که قند خون را کنترل می کند). هنگامی که انسولین نتواند عملکرد خود را انجام دهد، گلوگز وارد سلول ها نمی شود. به همین دلیل مقادیر قند خون افزایش می یابد و در نهایت موجب بروز دیابت نوع 2 می شود.
  ابتلا به دیابت، خطر بروز بیماری ها و حمله های قلبی را افزایش می دهد که با مقادیر تری گلیسیرید بالا ارتباط دارد. دیابت های درمان نشده یکی از معضل های اصلی سلامتی است. برای کنترل این عارضه، شما باید هر چه که می خورید را پایش کنید، قند خون تان را کنترل کنید، ورزش کنید، اضافه وزنتان را کم کنید و دارو بخورید. ولی، متأسفانه ما اغلب مورد آخر یعنی دارو درمانی را بیشتر می پسندیم.
  جالب این جاست که بسیاری از افراد نمی دانند که مبتلا به دیابت، به ویژه پردیابت هستند، و شاید زمانی پی به این عارضه ببرند که زمانی از ابتلا به آن سپری شده باشد. بنابراین، کنترل مقادیر تری گلیسیرید یکی از راهبردهای مهم در درمان دیابت است.
 • احتمال نوع ايسكميك(عدم خون رسانی به مغز بر اثر لخته شدن خون) يا tia در افرادي با تري گلسيريد بيش از 200 ميلي گرم در دسي ليتر خون تقريبا 30 درصد بيشتر است.
  سكته مغزي ايسكميك زماني روي مي‌دهد كه يك لخته خون يا رگ باريك شده مانع رسيدن خون به مغز ‌شود.اين سكته مسوول حدودا 80 درصد همه موارد سكته مغزي است. 20 درصد باقيمانده موارد سكته مغزي به پارگي عروق خوني در مغز مربوط مي‌شود.
  تري گلسيريد بالا و سطوح كم HDL (كلسترول خوب خون) كه معمولا با هم همراهند ريسك فاكتور مهمي براي نوع عمده سكته مغزي، ايسكميك، در ميان مبتلايان به بيماري قلبي محسوب مي‌شود.نكته مهم درباره سنجش تري گلسيردي در خون اين است كه حتما 8 تا 12 ساعت قبل از آن چيزي خورده نشود.
 • علاوه بر بیماری قلبی، سطوح بالای تری گلیسرید بر خطر بیماری کلیوی و پانکراتیت نیز می‌افزاید.
  اگر مقادیر تری گلیسیریدتان "خیلی بالاست"- بالای 500 میلی گرم در لیتر- به التهاب پانکراس مبتلا خواهید شد و احتمال ابتلا به بیماری های کبدی در شما چندین برابر می شود. التهاب پانکراس ( پانکراتیت) می تواند موجب آسیب زودگذر بافتی شود و با علایمی از قبیل درد شدید شکمی همراه است.
  در صورت داشتن مقادیر خیلی زیاد تری گلیسیرید احتمال ابتلا به بیماری کبدی نیز در شما افزایش می یابد، این قبیل بیماری ها اغلب بدون علایم هستند و در نهایت می توانند به سیروز کبدی منجر شوند، که موجب افت عملکرد مطلوب کبد خواهد شد.
  تری گلیسیرید بالا معمولا در اضافه وزنهای زیاد و شرایط متابولیسمی خاص بروز می کند بنابراین در نهایت، تری گلیسرید بیش از حد، خصوصاً اگر همراه با چاقی شکمی باشد، یکی از عوامل ابتلا به اختلالات متابولیک شدید یعنی دیابت است.
 • اما بالا رفتن مقدار تری گلیسرید می تواند باعث افزایش بیماریهای قلبی و نیز نشان دهنده سندروم متابولیک metabolic syndrome باشد.
  سندروم متابولیک ترکیبی از فشار خون بالا – قند بالا – چربی بیش از اندازه در ناحیه کمر – کم بودن کلسترول خوب بدن = HDL – و بالا بودن مقدار تری گلیسیرید است .
  سندرم متابولیک باعث افزایش سکته قلبی ، دیابت و سکته مغزی می شود.