میزان طبیعی و نرمال کلسترول خون

کلسترول بالا تنها می تواند توسط آزمایش خون تشخیص داده شود . دستور العمل پزشکان این است که افراد بالای ۲۰ سال باید میزان کلسترول خونشان را هر پنج سال یک بار چک کنند.برای آزمایش خون کلسترول فرد باید ناشتا باشد . به این صورت که از ۹ تا ۱۲ ساعت قبل هیچگونه غذا ، نوشیدنی و قرصی مصرف نمی شود ، بنا بر این میزان دقیق LDL خون اندازه گیری می شود . غربال گری نیز اطلاعاتی در مورد میزا ن کلسترول ، HDL و میزان تری گلیسیرید ، می دهد.

منشاء کلسترول بدن

اکثر کلسترول بدنتان توسط کبد شما و از چربی های اشباع رژیم غذایی تان ساخته می شوند و نیز همچنین مقداری کلسترول از طریق غذاهایی مثل: تخم مرغ، گوشت و محصولات لبنی دریافت می گردند.

میزان مناسب کلسترول

HDLکلسترول خوب با حمل LDL کلسترول بد مانع چسبیدن LDL به جدار رگ میشود در حالیکه LDL به تنهایی به جدار رگ چسبیده و ایجاد پلاک ( آترواسکلروز ) می نماید.
کلسترول بالای خون یکی از مهمترین عوامل خطر در ایجاد بیماریهای قلبی است . در واقع به هر میزان که کلسترول خون بالاتر می باشد احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی - عروقی بیشتر است . بیماریهای قلبی بعنوان اولین عامل مرگ و میر شناخته شده اند . سالیانه ،‌حدود یک میلیون نفر در ایالات متحده دچار حمله قلبی می شوند و حدود نیم میلیون نفر در اثر بیماریهای قلبی می میرند .
زمانیکه کلسترول خون از حد طبیعی بالاتر رود ، در دیواره عروق رسوب می کند . در درازمدت رسوبات ایجاد شده باعث سختی دیواره شریانها و باریک شدن جریان خون عروق قلبی و کاهش خونرسانی به آن می شوند و در نتیجه قلب دچار کاهش و ایست حرکت می گردد . با کاهش جریان خون به عضلات قلب شخص دچار درد سینه می شود . حال اگر جریان خون بطور کامل متوقف شود حمله قلبی عارضه می گردد .
جهت پیشگیری از بروز عارضه های ناشی از افزایش میزان کلسترول و چربی خون لازم است که میزان چربی خون اندازه گرفته شود. هر فرد ۲۰ ساله یا مسن تر باید کلسترول خون خود را حداقل هر پنج سال یکبار اندازه گیری نماید .
اگر کلسترول خونتان معادل با 240 و یا بیشتر باشد پزشکتان توصیه خواهد کرد که آزمایش هایی با جزئیات بیشتر را برای تشخیص سطوح انواع مختلف چربی های خونتان انچام دهید. آزمایش ها معمولا شامل اندازه گیری لیپو پروتئین های با چگالی پایین (LDL) و لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL) و تری گلیسرید می باشد . لیپو پروتئین با چگالی کم (LDL) کلسترول نامطلوب بدن به حساب می آید چرا که مسئول تحویل کلسترول به بدن است در حالی که کلسترول با چگالی بالا (HDL) کلسترول مطلوب به شمار می آید چرا که کلسترول را از جریان خون و بدن جمع آوری می کند و به کبد می برد.
معمولاً میزان کلسترول خون پس از حدود ۹ تا ۱۲ ساعت ناشتا بودن اندازه گیری می شود و می توان همزمان معیارهای زیر اندازه گیری شود.

کلسترول تام(توتال)

در یک فرد سالم بدون سایر عوامل خطر قلبی عروقی اگر کلسترول تام خون(کلسترول کل) کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر خون باشد رضایت بخش است. اما اگر کلسترول خون بین ۲۰۰ تا ۲۳۹ میلی گرم در دسی لیتر خون باشد شخص در مرز خطر بالا رفتن کلسترول و خطر ابتلا به حمله ی قلبی قرار دارد و زمانی که کلسترول خون بالاتر از ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر خون باشد احتمال افزایش خطر حمله ی قلبی را باید جدی گرفته و حتماً میزان آن را به وسیله ی رژیم غذایی و دارو یا هر دو کاهش داد.اگر فردی همراه با کلسترول بالا مبتلا به فشار خون بالا نیز باشد احتمال خطر حمله ی قلبی به ۶ برابر می رسد و اگر این فرد سیگاری هم باشد احتمال خطر به ۲۰ برابر یا بیشتر خواهد رسید.

کلسترول LDL

میزان زیادی چربی و مقدار اندکی پروتئین را از کبد به سایر قسمت های بدن منتقل می کند. میزان معینی از LDL در خون شما طبیعی است، چون که LDL کلسترول را به قسمت هایی از بدن که به آن نیاز دارند می برد. اما LDL گاهی کلسترول بد نامیده می شود، چون افزایش میزان آن ممکن است شانس بیماری های قلبی را بالا ببرد.
مقادیر مختلف کلسترول LDL :
1. مقدار مطلوب: کمتر از 100 میلی گرم/ دسی لیتر
2. مقادیر نزدیک به حد مطلوب ( ولی کمی بیش از حد مطلوب): 100-129 میلی گرم/دسی لیتر
3. سطح در مرز شروع خطر: 130-159 میلیگرم/دسی لیتر
4. سطح خطرناک: 160-189 میلی گرم/دسی لیتر
5. سطح بسیار پر خطر: 190 میلی گرم/ دسی لیتر و بالاتر
پزشک معالج برای کاهش سطوح LDL خونتان یک رژیم که میزان چربی اشباع شده آن کم می باشد به همراه فعالیت بدنی منظم را پیشنهاد خواهد کرد. لازم بذکر است که برای بیماران دارای اضافه وزن نیز معمولا برنامه کاهش وزن توصیه می شود چرا که 5-7 در صد کاهش وزن در افراد چاق کمک قابل توجهی در کاهش چربی خون نامطلوب خواهد داشت. همچنین ممکن است به منظور کاهش خطر حمله های قلبی، مصرف داروهای کاهنده کلسترول خون توصیه گردند.

کلسترول HDL

HDL یا کلسترول خوب، کلسترول اضافی را برداشته و به کبد بر می گرداند. درواقع کلسترول HDL یا لیپوپروتئین با چگالی بالا ، شکل مطلوبی از کلسترول محسوب می شود و به کاهش خطر حمله های قلبی و سکته کمک می نماید. وظیفه کلسترول HDL جمع آوری کلسترول از عروق بدن و انتقال آنها به کبد است و لذا از تجمع کلسترول در دیواره عروق و تصلب شرائین پیشگیری می نماید.
چربی خون نرمال در سنین مختلف HDL، ۸۰-۳۰ میلی گرم در دسی لیتر خون است. هرگاه مقدارHDL خون فرد كمتر از ۳۵ باشد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلای به حملات قلبی است. شما می توانید با افزایش هر میلی گرم در دسی لیتر HDL، تا ۲ درصد احتمال ابتلا به حملات قلبی را كاهش دهید. بهره مندی از میزان مطلوب کلسترول HDL در خون، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
مقادیر مختلف کلسترول HDL :
1. کمتر از 40mg/dl در مردان : ‌ پایین (افزایش میزان خطر)
2. کمتر از 50mg/dl در زنان : پایین (افزایش میزان خطر)
3. 60mg/dl یابیشتر : بالا (کاهش میزان خطر)