چربی خون در بارداری

vy2lpx
افزایش چربی خون در هر سنی می تواند رخ دهد اما در بزرگسالان شایع تر است. البته انواع مختلف افزایش چربی خون در سنین مختلف رخ می دهد.همگام با بالا رفتن سن، میزان چربی خون در هر دو جنس مرد و زن افزایش می یابد. در خانم ها پس از یائسگی میزان چربی خون و به ویژه كلسترول از نوع LDL افزایش می یابد.بارداری هم در خانم ها می تواند یك افزایش گذرای چربی خون بدهد كه معمولاً در هفته های پایانی بارداری مقدار چربی خون به اندازه قبلی خود برمی گردد. علاوه بر موارد بالا دیابت، كم كاری تیروئید، مصرف الكل، استرس و فشارهای روحی، چاقی و نداشتن فعالیت بدنی هم از عوامل مهمی هستند كه نقش بسزایی در افزایش چربی خون دارند.

به دنیا آوردن نوزادی سالم و تندرست یکی از مهم‌ترین اهداف والدین است و به دلیل آن‌که جنین ارتباط محکمی با مادر دارد، سلامت مادر، رشد جسمانی جنین را تضمین خواهد کرد.

نکته ای که حائز اهمیت است این است که کلسترول بالا در طول بارداری برای ساختن استروئیدی مانند استروژن و پروژسترون ضروری است. کودک در حال رشد شما برای سلامت مغز و اندام خود از کلسترول استفاده می‌کند. در دوره بارداری به مادران توصیه می شود که حتما مراقبت سیستم بدنی خود باشند تا تاثیر بدی روی جنین نگذارد. به طور مثال کلسترول، و یا چربی خون، قند و یا موارد دیگر را در نظر داشته باشند و حتما چکاپ بدهند. شاید بدانید که افزایش کلسترول در طول بارداری ضروری است اما قبل از آن می‌تواند خطرناک باشد و منجر به فشار خون بالا شود. در واقع بیشترین دلیلی که می گوییم کلسترول بالا باشد، اما باز هم متذکر می شویم خیلی بالا نباشد که منجر به خطراتی در مادر باردار شود، به خاطر این که کلسترول بالا در طول بارداری برای ساختن استروئیدی مانند استروژن و پروژسترون ضروری است. کودک در حال رشد شما برای سلامت مغز و اندام خود از کلسترول استفاده می‌کند.

دلایل افزایش چربی خون در زنان باردار

علل عمده افزايش چربی و همچنین اضافه وزن بيش از حد مطلوب:

انتخاب ناآگاهانه مواد غذايي و افراط در مصرف مواد قندي، شيريني ها و چربي ها
استفاده بيشتر از منابع غذايي نشاسته اي ارزان به دليل محدوديت بودجه خانوار
كم تحركي ونداشتن فعاليت جسماني

عوارض چربی خون در بارداری

عوارض چربی خون بالا در میان زنان باردار عبارتند از:

فشار خون و چربی بالا احتمال ابتلا به دیابت بارداری را در زنان باردار افزایش می‌دهد.
احتمال ابتلا به چربی خون بالا در افرادی که مادرشان پیش از بارداری به این بیماری مبتلا بوده است ، پنج برابر بیشتر از افراد دیگر بود.
چربی خون بالای مادر پیش از بارداری یکی از عوامل مهم احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی در فرزندان در سنین بزرگسالی است.

البته از عوارض دیگر بارداری می‌توان به مشکلات کم‌اشتهایی یا افزایش اشتها در بارداری اشاره کرد .

علائم

افزایش چربی خون بالا در حالیکه یک فاکتور خطر برای بیماریهای دیگر نیز می باشد اما به خودی خود هیچگونه علامت و نشانه ای ندارد. مگر در مواردی که به صورت اتفاقی آزمایش خون داده اید و متوجه آن شده اید . بنا براین می تواند تهدیدی خاموش برای حمله قلبی یا سکته مغزی باشد.

کنترل چربی خون

داشتن برنامه ورزشی مناسب و منظم تحت نظر پزشک معالج یکی از روش های کنترل فشار خون در دوران بارداری محسوب می شود.

همچنین پیروی از رژیم غذایی مناسب در تنظیم و کنترل میزان چربی خون تأثیرات چشمگیری خواهد داشت. به‌علت اینکه در این دوران تمام احتیاجات جنین از رژیم غذایی مادر تأمین می‌شود، رژیم لاغری کاملا ممنوع است.کاهش وزن با سوختن ذخایر چربی همراه است که می‌تواند برای جنین خطرات زیادی دربرداشته باشد. حتی ممکن است به زایمان زودرس منجر شود. به همین دلیل است که در دوران بارداری نباید کاهش وزن داشت. رژیم لاغری در دوران بارداری همچنین منجر به کاهش ضریب هوشی کودک می‌شود.

تغذیه از عوامل مؤثر دیگری است که در روند بارداری و رشد جنین نقش بسزایی دارد بطوری که هر چه تغذیه زن باردار کیفیت بهتری داشته باشد، رشد جنین بهتر خواهد بود و در آینده با مشکلات کمتری روبه‌‌رو خواهد شد. اهمیت‌دادن به نوع تغذیه بخصوص تغذیه سه ماه دوم بارداری و پرهیز از موادغذایی مضر یا کم‌ارزش از برنامه‌های اصلی یک زن باردار است که باید به آن توجه شود. البته تغذیه سه ماه سوم بارداری نیز حائز اهمیت است زیرا نه تنها جنین بزرگ‌تر و گرسنه‌تر شده، بلکه فرآیند رشد مغز جنین سریع‌تر از قبل می‌باشد.

در دوران بارداری به دلیل افزایش نیاز به موادغذایی و تأمین نیازهای جنین و جفت، ممکن است مصرف چربی ها افزایش پیدا کند. همچنین کاهش فعالیت زن باردار او را در معرض چاقی و افزایش توده چربی های بدن قرار می دهد.

با توجه به آن که نوع موادغذایی مصرفی نسبت به مقدار آن در دوران بارداری اهمیت بیشتری دارد، بنابراین لازم است زن باردار بداند به جای افزایش مقدار غذای روزانه خود کیفیت موادغذایی مصرفی را افزایش دهد و موادغذایی کم ارزش مانند شیرینی جات و چربی ها را کمتر استفاده کند.

کمبود مواد مغذی لازم در بدن مادر، روی رشد سلول‌های مغزی نوزاد تأثیر می‌گذارد و در نهایت منجر به کاهش ضریب هوشی فرزند می‌شود. حتی دریافت نکردن انرژی کافی از مواد غذایی باعث رشد ناکافی سیستم عصبی مغز و مرگ جنین می‌شود. همینطور گرسنگی باعث می‌شود تا کودک رشد کافی نداشته باشد. اگر مادر به‌خود گرسنگی بدهد جز اینکه برای جنین ضرر دارد حتی برای خود او هم مضر است.

رژیم لاغری در طول بارداری به هیچ وجه روش مناسبی برای وزن کم کردن نیست. حتی زنانی که بیش از اندازه اضافه وزن دارند هم نباید در طول بارداری رژیم لاغری بگیرند. تنها راه چاره برای مادرانی که بیش از حد اضافه وزن دارند یک برنامه غذایی مناسب و کنترل وزنشان است؛ یعنی می‌توانند با یک تغذیه درست و مناسب بدون حذف هیچ کدام از مواد غذایی وزن خود را کنترل و از اضافه شدن بیش از حد وزن خود جلوگیری کنند.

محدود کردن دریافت چربی‌های اشباع به کمتر از 7 درصد انرژی، چربی‌های ترانس به کمتر از یک درصد انرژی و کلسترول به کمتر از 300 میلی گرم در روز از طریق انتخاب درست، انتخاب محصولات لبنی بدون چربی و یا یک درصد چربی، به حداقل رساندن دریافت چربی‌های هیدروژنه و تهیه کردن غذاها در حد امکان به صورت کباب پز یا بخار پز و اجتناب از سرخ کردن زیاد مواد غذایی است.

غذاهایی که غنی از کلسترول هستند مانندگوشت قرمز پُرچرب و لبنیات پُرچرب، کلسترول کلی بدن را افزایش می دهند. همچنین خوردن چربی اشباع موجود در برخی غذاهای حیوانی وچربی ترانس موجود در برخی شیرینیها منجر به افزایش کلسترول شما می شوند.