میزان چربی خون نرمال

860e6c40-fc8c-11e3-8e49-e7c43f668e11_160942185

چربی خون عبارتست از بالا رفتن مقدارکلسترول و یا تری‌گلیسرید از مقدار طبیعی آنها در خون که باعث بیماری چربی خون می شود. میزان این مواد در خون در اثر مصرف مواد غذایی بیش از میزان مورد نیاز یا هنگام بروز اختلال در سوخت و ساز چربی، افزایش می‌یابد. چربی خون و قندخون بالا و همچنین غلظت بالای خون باعث گزگز، مورمور شدن و خواب‌رفتگی پا می‌شود و به هنگام خواب، کف پا بسیار داغ می‌شود و فرد را بیدار می‌کند.

تری گلیسیرید، یک ماده شیمیایی است که از چربی های اضافی موجود در غذا، در بدن به وجود می آید. تری گلیسیرید به همراه کلسترول در پلاسمای خون وجود دارد. بدن ما به مقدار کمی تری گلیسیرید برای سلامتی نیاز دارد.

تری گیسیرید خون از چربی های خورده شده و یا از منابع غذایی کربوهیدراتی به وجود می آید. انرژی موجود در غذا، بلافاصله در بدن مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه تبدیل به تری گلیسیرید می شود و در سلول های چربی ذخیره می گردد.

حد نرمال چربی خون

سطح مطلوب کلسترول تام خون یا میزان حد نرمال چربی خون معادل با مقادیر کمتر از 200 میلی گرم/ دسی لیتر می باشد.

و سطح حاشیه ای و در مرز خطر برای کلسترول خون معادل بامقادیر بین 200 تا 239 میلی گرم/ دسی لیتر می باشد.

و سطح خطرناک کلسترول خون معادل با مقادیر 240 میلیگرم/دسی لیتر و بیشتر می باشد.

از آنجایی که میزان کلسترول بد یا LDL بیشترین رابطه را با بروز بیماری قلبی دارد، هدف اصلی درمان‌های پایین‌‌آورنده کلسترول خون، این جزء است. اما موضوع به سادگی در جدول‌‌های‌ بالا آمده است، نیست، و میزانی  از LDL که در آن باید درمان را شروع کرد، بسته به عوامل خطرساز برای بیماری قلبی در شما فرق می‌کند.

در اغلب افراد هدف درمان کاهش میزان LDL به زیر 130 میلی‌گرم در دسی‌لیتر است. اما اگر شما عوامل خطرساز برای بیماری قلبی داشته باشید، ممکن است هدف از درمان رساندن LDL  به زیر 100 میلی‌گرم در دسی‌لیتر است و در افراد در معرض خطر بسیار زیاد بیماری قلبی این میزان را باید به زیر 70 میلی‌گرم در دسی‌لیتر رساند.

مردان با سنین 35 سال به بالا و زنان با سنین 45 سال به بالا می بایست متناوبا سطوح کلسترول خونشان را ارزیابی نمایند اینکه دقیقا هر چند وقت یکبار باید کلسترول خونتان را اندازه گیری کنید بستگی به میزان کلسترول خون و میزان ریسک فاکتورها ی موثر در ابتلاء به بیماری قلبی در شما دارد، لذا باید به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

علائم افزایش چربی خون

افزایش چربی های خون یکی از مشکلات شایع ناشی از زندگی شهرنشینی است که نه تنها افراد میانسال و سالمندان از آن رنج می برند، بلکه کم نیستند جوانان و نوجوانانی که این بیماری را تجربه نموده اند. متاسفانه باید اذعان داشت در خیلی از موارد این بیماری بدون هیچ علائمی در فرد وجود دارد که می تواند عوارض قلبی و عروقی را در فرد مبتلا حتی بدون علائم زمینه ای ایجاد نماید. لذا پیشگیری و کنترل این بیماری در مراحل اولیه می تواند از عوارض جبران ناپذیر آن پیشگیری نماید.

انجام آزمایش خون تنها راه تعیین میزان و علایم چربی خون بالا است. در تعداد کمی از بیماران ممکن است حلقه سفید رنگی دور گودی چشم و یا رسوبات زرد رنگ چربی را در روی پلک ببینیم. این رسوبات چربی ممکن است بعضاً بر روی زانو، آرنج، کف دست ، مفاصل انگشتان و یا پاشنه پا نیز دیده شوند که در این موارد باید به فکر ارثی بودن بیماری بود و تمام افراد خانواده را مورد بررسی و آزمایش دقیق قرار داد.

علل

از دلایل افزایش چربی خون عبارتند از:

استعمال سیگار و دخانیات

استعمال سیگاربه دیواره ی رگ های خونی آسیب می رساند و منجر به رسوب ذرات چربی در دیواره عروق می شود. همچنین سطوحHDL یا کلسترول خوب را کاهش می دهد.

چاقی

داشتن نمایه توده بدنی 30 یا بالاتر شما را مستعد ابتلا به کلسترول خون بالامی کند. BMI بدین صورت محاسبه می شود که وزن خود را بر حسب کیلوگرم بر مجذور قدتان بر حسب متر تقسیم می کنید . عددی که بدست می آیدBMI نام دارد. درصورتی کهBMI محاسبه شده:

 1. کمتر از 19 باشد، کمبود وزن دارید و لاغر هستید.
 2. بین 19 تا 25باشد، وزن طبیعی دارید و در محدوده سلامت وزنی هستید.
 3. بین 25 تا 30باشد، اضافه وزن دارید.
 4. بیش از 30 باشد، چاق هستید.

رژیم غذایی ناسالم

استفاده از غذاهایی با چربی اشباع شده حیوانی باعث افزایش کلسترول و استفاده از چربی های اشباع شده گیاهی باعث کاهش آن می شود. مصرف منظم الکل نیز با اختلال چربی خون همراه است و باعث کاهش HDL و افزایش LDL و تری گلیسرید می گردد.

علل روحی و روانی

باید توجّه داشته باشید که هر استرسی می تواند باعث افزایش چربی خون شود؛ اصطلاح «چربی خون عصبی» که در بین مردم زیاد شنیده می شود؛ حکایت این نوع از افزایش چربی خون است. بی خوابی نیز می تواند اثر مشابهی داشته باشد.

نداشتن فعالیت بدنی

اگر فعالیت نداشته باشید، یک دلیل بزرگ برای کلسترول بالا است . به علت عدم فعالیت بدنی ، LDL یا کلسترول بد  افزایش می یابد  و HDL یا کلسترول خوب کاهش می یابد . به منظور جلوگیری از کلسترول بالا باید به طور منظم ورزش  کنید و بی حرکت  نباشید.

سن و جنس

در کلیه افراد با افزایش سن سطح چربی خون افزایش می یابد. همچنین در حالت کلی،زن ها در سن قبل از یائسگی میزان کلسترول کمتری نسبت به مردان دارند در حالی که بعد از سن یائسگی این میزان در حد قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

درمان

پس از اثبات وجود بیماری فشارخون درمان شامل دو قسمت است:

قسمت اوّل: در مواردی است که بیماری فشار خون در اثر یک بیماری دیگر مثل دیابت به وجود آمده است که در این موارد, هم باید بیماری زمینه ای درمان شود و هم فشار خون کنترل شود تا نتیجه مطلوب حاصل آید.

قسمت دوّم: کنترل فشار خون است که باید توصیه­ های زیر انجام پذیرد:

 1. اوّلین و شاید مهم ترین بخش درمان فشارخون برطرف کردن استرس­های محیطی، خانوادگی و عصبی است.
 2. با کاهش استرس های روانی درصد بسیاری از فشارخون­های بالا به حد نرمال نزدیک می­شود این یک روش اثبات شده در علم پزشکی است.
 3. ترک سیگار: سیگار به علت سموم متعددی که دارا می باشد در صورت همراهی با فشارخون, به شدت فرد را مستعد بیماری های قلبی عروقی می کند و ریسک سکته های قلبی و مغزی را افزایش می دهد. در صورت ترک مصرف سیگار این ریسک به حد عادی باز می گردد.
 4. رژیم غذایی مناسب که حاوی حداقل چربی و نمک باشد، تا هم فشار خون را کاهش دهد و هم ریسک بیماری های قلبی را کم کند.
 5. ورزش و فعالیت مناسب با سن و توانایی های جسمی
 6. کاهش وزن در افراد چاق
 7. درمان دارویی: از آنجا که فشارخون یک بیماری مزمن می باشد, ممکن است جهت کنترل آن، نیاز به مصرف دارو تا آخر عمر باشد، بنابراین بیماران نباید انتظار داشته باشند که پس از مصرف چند ماه و یا گاهی چند سال داروهای ضد فشار خون می­توانند آن‌ها را قطع کنند, بلکه گاهی تا آخر عمر باید مصرف شود تا از زندگی عادی و طبیعی برخوردار باشند و دچار عوارض افزایش فشارخون مانند سکته­های قلبی و مغزی نگردند.