آزمایش و تست چربی خون

00000000000000kk_30

آزمایش چربی خون شامل اندازه گیری کلسترول کل، کلسترول HDL (خوب)، کلسترول LDL (بد) و تری‌‌گلیسرید می‌شود.

تری‌گلیسرید نوعی از چربی خون است که در اثر مصرف مواد قندی و نشاسته ای بالا می‌رود.

کلسترول خون هم با مصرف چربی های غذایی مثل کره، چربی های گوشت، تخم مرغ و مواد لبنی پرچرب، روغن های جامد و مایع، غذاهای سرخ شده و ... زیاد می شود.

بهترین زمان برای دادن خون به منظور انجام آزمایش بررسی چربی خون ، صبح زود و بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بودن و قبل از خوردن صبحانه است.

مقدار چربی خون در ساعت های روز به بالا و پایین نوسان می کند. بلافاصله بعد از خوردن غذای پرکالری و پرچرب مقداری چربی خون افزایش می یابد؛ بنابراین اندازه گیری چربی خون بعد از خوردن غذا، مقدار صحیح آن را نشان نخواهد داد. مقدار چربی خون بعد ازنوشیدن م

قادیر زیاد الکل، در طول بیماری و در شرایط استرس افزایش نشان می دهد. بنابراین بهتر است آزمایش چربی خون در شرایط ناشتا صورت گیرد و نیز یک بار دیگر آزمایش چربی خون تکرار شود. مقدار میانگین حداقل دو بار آزمایش چربی خون به عنوان نتیجه قابل قبول تلقی می شود.

می تواند آزمایش خون برای بررسی میزان چربی خون را به چند روش زیر انجام داد: ۱٫ انجام آزمایش چربی خون بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بودن؛ ۲٫ انجام آزمایش چربیخون بدون ناشتا بود؛ ۳٫ انجام آزمایش چربی خون در منزل در اکثر آزمایش های چربی خون ، نمونه ی خون از بازو گرفته می شود. در دستورالعمل های جدید برنامه آموزش ملی کلسترول توصیه شده است که برای ارزیابی مقدار کلسترول، لیپوپروتئین کامل در شرایط ناشتا اندازه گیری شود. نتایج آزمایش چربی خون پس از ۱۲ ساعت ناشتا بودن، شامل تری گلیسریدها، کلسترول تام (توتال)، کلسترول HDL، کلسترول LDL و نسبت کلسترول به HDL هستند. نسخه ای از نتیجه ی آزمایش چربی خون به فرد مورد آزمایش داده می شود که در آن علاوه بر ارقام مربوط به مقادیر اندازه گیری شده در خون فرد، مقادیر طبیعی هر یک از آنها با توجه به روش انجام آزمایش در آزمایشگاه مربوطه ذکر شده است.

میزان کلسترول و تری‌گلیسرید خون معمولا به "میلی‌گرم در دسی‌لیتر" اندازه‌گیری می‌شوند.

این جدول‌ها میزان‌های طبیعی و غیرطبیعی انواع چربی‌های خون را نشان می‌دهد.

میزان کل کلسترول (میلی‌گرم در دسی‌لیتر) تفسیر
کمتر از 200 مطلوب
200 تا 239 حد مرزی بالا
240 و بالاتر بالا
کلسترول بد یا LDL (میلی گرم در دسی‌لیتر) تفسیر
کمتر از 70 مطلوب برای افراد در معرض خطر بسیار بالای بیماری قلبی
کمتر از 100 مطلوب برای افرادی در معرض خطر بیماری قلبی
100 تا 129 نزدیک به طبیعی
130 تا 159 حد مرزی بالا
160 تا 189 بالا
190 و بالاتر بسیار بالا
کلسترول خوب یا HDL (میلی‌گرم در دسی‌لیتر) تفسیر
مردان: کمتر از 40

زنان: کمتر از 50

بد
50 تا 59 بهتر
60 و بالاتر بهترین
تری‌گلیسرید (میلی گرم در دسی‌لیتر) تفسیر
کمتر از 150 مطلوب
150 تا 199 حد مرزی بالا
200 تا 499 بالا
500 و بالاتر خیلی بالا

نتایج آزمایش چربی خون

TG(تري گليسريد) كمتر از mg/dl ۱۶۰ در چاقي، برخي اختلالات ارثي، بيماريهاي كبد، كليه و پانكراس، مقدار آن بالا مي‌رود. در سوء تغذيه، مقدار آن پايين مي‌آيد.
تري گليسيريد ها در واقع دسته اي از چربي هاي بدن هستند كه به عنوان سوخت و تأمين انرژي براي متابوليسم بدن به كار مي روند. افزايش سطح آن ها در خون معمولاً نشانه دريافت زياد كربوهيدرات است و كاهش آن در هيپوتيروئيدي، سوء تغذيه و سوء جذب مشاهده مي شود و در مقايسه با كلسترول، ارتباط ضعيف تري با بيماري هاي قلبي دارد. سطح آن به دريافت اخير غذايي بسيار حساس است (خوردن غذاي سبك قبل از آزمايش و حتي الامكان مصرف آن عصر روز قبل به طوري كه 12 ساعت ناشتا رعايت شود، يكي از همين دلايل است) ميزان مناسب تري گليسريد، معمولاً زير 150 تا 200 بوده و در شرايط سني مختلف متفاوت است.

Cholesterol کلسترول خون كمتر از mg/dl ۲۰۰ علاوه بر نوع تغذيه، در كم‌كاري تيروئيد، ديابت، بارداري و برخي بيماريهاي كليه و كبد بالا مي رود. ممكن است كلسترول بصورت خانوادگي بالا باشد.
لیپوپروتئین کم چگال یا کلسترول بد LDL كمتر از mg/dl ۱۳۰ افزايش آن با افزايش خطر عوارض قلبي – عروقي همراه است.
LDL به نام "كلسترول بد" هم خوانده مي شود و در واقع براي بدن ضروري است. چون كلسترول ساخته شده در كبد را براي نيازهاي ساختماني سلول حمل مي نمايد. اما مقادير اضافي آن در ديواره رگ ها و بافت ها رسوب مي كند.

ماده چرب زردرنگي است كه در خون جريان دارد و افزايش سطح آن با افزايش ريسك بيماري هاي قلبي رابطه مستقيم دارد. وجود كلسترول براي بدن حياتي است، زيرا اعمال مهمي در بدن انجام مي دهد، مثلاً براي عملكرد فيبرهاي عصبي، تشكيل نمك هاي صفراوي، حفظ ساختمان غشاء سلول ها و به عنوان پيش ساز هورمون هاي جنسي در بدن كاربرد دارد. ميزان بالاي آن در آزمايش نشان دهنده افزايش مصرف قند و كربوهيدارت و چربي در رژيم است و سطوح پايين آن نشان دهنده چربي كم در رژيم، سوء تغذيه و ... مي باشد.

لیپوپروتئین پرچگال یاکلسترول خوب HDL بيشتر از mg/dl ۷۰ در صورت كاهش به كمتر از ۴۰، خطر عوارض قلبي – عرقي افزايش مي‌يابد. نسبت LDL به HDL ۴ باشد.
HDL به "كلسترول خوب" معروف است، زيرا وظيفه آن برداشت كلسترول اضافي از ديواره رگ ها و انتقال آن به كبد براي دفع كلسترول مي باشد. ميزان كم HDL در آزمايش، نشان دهنده دريافت رژيم غذايي غني از كربوهيدرات تصفيه شده است.

سن مناسب جهت انجام آزمایش

به طور کلی، عموم افراد جامعه باید از سن 20سالگی نسبت به آزمایش چربی خون خود اقدام کنند. چنانچه سطح چربی خون شما طبیعی است،هر پنج سال یک بار (از سن 20 سالگی به بعد) و در صورت بالا بودن چربی خون،باید هر دو تا شش ماه، یک بار چربی خون خود را آزمایش کنید. به منظور حذف اثر چربی موجود در غذا، ضروری است آزمایش چربی خون پس از 12 تا 14 ساعت ناشتا بودن انجام شود. این کار دقت آزمایش را افزایش می‌دهد.

راه های اصلی برای کاهش چربی خون

رعایت نکات زیر به همه ی افراد مبتلا به چربی خون بالا توصیه می شود اول: انجام ورزش به مدت سه روز در هفته توصیه می شود بهترین ورزش برای این منظور پیاده روی، دوچرخه سواری و شناست . دوم: حفظ وزن مطلوب و کاهش وزن در افراد چاق و بهبود وضعیت چربی خون بسیار مهم است . سوم: پرهیز جدی از مصرف الکل و سیگار. چهارم: توصیه های غذایی برای افراد مبتلا به چربی خون بالا رعایت شود . پنجم: در صورت صلاح دید پزشک و با تجویز او می توان از داروهایی که تری گلیسرید و کلسترول خون را کاهش می دهند استفاده کرد.