علاج بیماری چربی خون

برای درمان و کنترل چربی خون راههای متفاوتی وجود دارد که بطور کلی شیوه های درمانی جهت کنترل میزان چربی خون عبارتند از:

خود مراقبتی

شامل موارد زیر است:

رژیم غذایی مناسب

بیشتر چربی ها از اتصال اسیدهای چرب به مولکول گلیسرول تشکیل می شوند. تمام چربی ها ترکیبی از اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع هستند. چربی ماده مغذی است که از نظر تولید انرژی بیشترین چگالی را دارا می باشد. بطوری که هر گرم از آن 9 کیلو کالری انرژی تولید خواهد نمود. بنابراین رژیم های پرچربی همیشه پرانرژی نیز می باشند.
هدف از درمان بیمار مبتلا به چربی خون بالا، کاهش میزان کلسترول و یا تری گلیسیرید، همراه با ارائه رژیم غذایی متعادل می باشد. برخی موارد مورد استفاده در رژیم غذایی مناسب برای این افراد عبارتند از:
غذاهای پرفیبر را زیاد مصرف کنید.
مصرف تمام مواد آنتی اکسیدان در تمامی افراد به خصوص بیماران مبتلا به افزایش کلسترول خون می تواند مانع رسوب کلسترول در جدار عروق شود. از آنتی اکسیدانها می توان به ویتامینهای CوE و بتاکاروتن اشاره کرد که در این مواد غذایی وجود دارند:
انواع کلم – کدوسبز- کدوحلوایی- سیب زمینی- هویج- پیاز- سیب- تمشک – هلو- انگور- زردآلو- جوانه گندم
استفاده از روغن های مایع به جای روغنهای جامد
استفاده از آب لیمو و آبغوره همراه با روغن زیتون و ماست به جای مایونز در سالاد
استفاده از مواد غذایی آب پز، تنوری ، کبابی و پخته به جای مواد غذایی سرخ شده
استفاده از گوشت های سفید (ماهی، مرغ ) به جای گوشت قرمز ، سوسیس ، جگر و...
افزایش استفاده از میوه ها، سبزی ها، حبوبات ، دانه ها و غلات در برنامه غذایی روزانه
افزایش استفاده از نان سبو سدار به جای نان های سفید

کاهش وزن

اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن اضافی می تواند چربی خون را پایین آورد. سعی‌ کنید با تمرکز بر فواید کاهش وزن همچون افزایش انرژی روحی و بهبود سلامت، در خود ایجاد انگیزه کنید.کالری دریافتی را کاهش دهید. به یاد داشته باشید کالری اضافی می تواند به تری گلیسرید تبدیل شده و به شکل چربی‌ در بدن ذخیره شود. کاهش کالری ، تری گلیسرید را کاهش می دهد

رژیم نامناسب

جهت کاهش چربی خون مواردی که باید پرهیز شود:
1. اسانس‌های شیمیایی (آبمیوه‌های شیمیایی، نوشابه‌های گازدار، بستنی‌های صنعتی و...)
2. قندهای شیمیایی (قند، شکر، شیرینی‌جات قنّادی‌ها و...)
3. چربی‌های با ترانس بالا (روغن جامد، میوۀ موز، غذاهای پُرچرب، کیک خامه‌ای، خامه، خامه شکلاتی، سرشیر، کلّه پاچه، جگر سیاه، سرخ کردنی، تف دادنی، بو دادنی، ته دیگ)، چربی های گوشت و پوست مرغ را دور بیاندازید. غذای خود را با روغن های گیاهی از قبیل: کانولا ،ذرت و زیتون درست کنید
4. از لبنیات کم چرب استفاده کنی
5. کافئین زیاد (چای، شکلات، قهوه، کاکائو، نسـکافه)،
6. برنـج سفید، ماکارونی و نانهای روغنی
7. مُسکرات مانند الکل، شراب و...

پرهیز از استعمال سیگار و دخانیات

استعمال سیگار به دیواره ی رگ های خونی آسیب می رساند و منجر به رسوب ذرات چربی در دیواره عروق می شود. همچنین سطوحHDL یا کلسترول خوب را کاهش می دهد.

ورزش

فعالیت بدنی منظم داشته باشید. حداقل روزی ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. فعالیت بدنی منظم کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهد در حالی‌ که کلسترول بد (LDL) را پایین می آورد. یک پیاده‌روی تندو تیز روزانه ، دوچرخه سواری، جمع‌آوری برگ های باغچه، چمن زنی‌، تمیز کردن خانه، بسکتبال و یا والیبال، رقصیدن، شنا رفتن حدود ۳۰ دقیقه در روز می توانند فعالیات های بدنی مناسب با توجه به شرایط جسمانی و سلامتی‌ شما باشند

طب سنتی

بکارگیری از طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی، در کنار رژیم غذایی و مصرف دارو می تواند در کنترل و درمان چربی خون بسیار مؤثر باشد.
برخی از گیاهان دارویی مؤثر بر کاهش چربی خون عبارتند از:

دارو درمانی

داروهای متعددی برای کاهش کلسترول وجود دارد. ممکن است شما فقط به یک دارو یا بیشتر ،بسته به میزان بالا بودن کلسترول تان نیاز داشته باشید. همچنین دکترممکن است هر از چند گاهی برای چک کردن سطح کلسترول خونتان ، آزمایش خون توصیه کند.
دارو های کاهنده چربی خون عبارتند از:

استاتین ها

این داروها به‌خصوص آتورواستاتین نه‌تنها کلسترول خون را پایین می‌آورند، بلکه از پرتاب آمبولی‌های چربی از دیواره‌های عروق نیز جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل است که بعد از قرار دادن استنت یا فنر در رگ قلب برای بیمار استاتین تجویز می‌شود. استاتین‌ها در دوز‌های مختلف 10 تا 80 میلی‌گرم موجود هستند و فقط متخصص قلب یا غدد یا داخلی می‌توانند تعیین کنند که چه دوزی از این دارو برای شما مناسب است.
داروهای گروه استاتین شامل موارد زیر می شوند:
1- آلتوکر،آلتوپرو، مواکور(اواستاتین)
2- کرستور(رسوواستاتین)
3- سکل(فلوواستاتین)
4- لیپیتور(آتورواستاتین)
5- لیوالو(پیتا واستاتین)
6- پراواکل(پراواستاتین)
7- زکر(سیمواستاتین)

رزین های باند شونده به اسیدهای صفراوی

کبد شما از کلسترول برای ساخت اسیدهای صفراوی استفاده می کند؛ اسیدهای صفراوی مواد مورد نیاز برای هضم هستند. این داروها از طریق باند شدن به اسیدهای صفراوی،کلسترول را کاهش می دهند؛ چرا که کبد را مجبور به استفاده از مقادیر بیشتر کلسترول برای ساخت اسیدهای صفراوی بیشتر می کنند که نهایتاً سطح کلسترول را در خون کاهش میدهند. این دسته از داروها عبارتند از کلستیرامین، کلسولام و کلستیپل.